A A A

Wino koszerne

Wino koszerne

 

Wina koszerne dzielą się na dwa podstawowe rodzaje – wina gotowane (mevushal מבושל) oraz częściej spotykane - wina przygotowywane metodą tradycyjną przez religijnych Żydów. Dla, których ma ogromne znaczenie tradycja.

Dla amatora wina Mogen David ważniejsze może być to, że wina mevushal poddawane są w ostatniej fazie produkcji przegotowaniu. Często także ich produkcja traktowana jest przez co lepsze winiarnie nieco po macoszemu. Wina te bywają często tańsze, nie są wytwarzane z najlepszej jakości winogron. To wino nie koniecznie musi być smaczne, ma zaś być „użyteczne” do np. odmówienia kiduszu podczas Szabasu. Tu warto dodać, że jeżeli mamy do czynienia z tanim winem koszernym, to zdecydowanie najprawdopodobniej jest to właśnie wino gotowane, a znak koszerności nie przesądza o jego smaku.

Wino Mogen David reprezentuje tą grupę win. Ma przyjemny słodkawo - owocowy zapach. Smak dla wielu osób może być nieco rozczarowujący. Smakuje jak dość słodki, poziomkowy napój. Ze względu na swój owocowy zapach i smak wino Mogen David znajduje wielu zwolenników jak i przeciwników. Aby pozostać obiektywnym w ocenie należy spróbować samemu. Mogen David cieszy się szczególnym powodzeniem wśród kobiet jako dodatek do deserów.

Polecamy zakup: Mogen David